Tokaluokkalaisten tonttupuuhia

Syysloman jälkeen lokakuussa kaivettiin kaappien kätköistä metrikaupalla punaista vohvelikangasta ja koulunkäyntiavustaja-Camilla aloitti mittavan urakan, 81 tonttulakin leikkaamisen!

Kun lakit oli leikattu muotoonsa, otettiin esille langat, neulat ja kansakoulunaikaiset mallikirjat. Tonttulakkipajat saattoivat pyörähtää käyntiin! Kun vielä harjoiteltiin langan pujottamista neulaan ja solmun tekemistä, päästiin tositoimiin, oman tonttulakin tekoon.
kirja
Kakkosista a-, b- ja c-luokat ompelivat lakkeja yhdessä, sulassa sovussa ja sikin sokin. D-luokkalaiset ahersivat omassa rauhassaan. Ompelu keskeytyi välillä soittoharjoituksin tai grafiikkahommien vuoksi, joskus liian mielenkiintoisen keskustelun takia, mutta kaikesta huolimatta lakit alkoivat valmistua.
ompelua
Kun vielä Leila-ope mittaili jokaisen lakinomistajan päänympäryksen ja istui ompelukoneen ääreen surauttelemaan saumoja, oli upea tonttulakkipino valmis.
Keskiviikkona 16. 12. koulun joulujuhlassa pyörähtää tonttukone käyntiin kymmenien kulkusten kilistessä samaan aikaan…
tonttulakit
Joulupuuhien lomassa syntyi myös jouluisia runoja.